3

All-on-4 Tekniği Nedir?

All-on-4 tekniği, hiç dişi olmayan ya da ağızdaki mevcut dişlerinin hepsi çekilecek hastalara yapılacak sabit restorasyonlarda kullanılır. Hiç dişi olmayan hastalarda diş kaybından dolayı arka bölgelerde kemik hacminde azalma olur. Bu hacim yetersizliğinin düzeltilmesi için sinüs operasyonu, kemik ekleme gibi ileri cerrahi işlemler yapmak gerekir. All-on-4 tedavisinin en büyük avantajı hastalarda bu işlemlere gerek kalmadan yerleştirilen implantlar sayesinde sabit protezlerin yapılabilmesi. Ayrıca klasik yöntemlerde aylar süren dişsiz kalma mecburiyeti All-on-4 tekniğinde ortadan kalkar ve implant uygulamasının hemen arkasından ağzınıza geçici dişler yerleştirilebilir.

All-on-4 Tekniği Kimler İçin Uygundur?

  • Tüm dişlerini kaybetmiş hastalar
  • Ağızda mevcut bulunan dişlerini çektirmesi gereken hastalar
  • Arka bölgede yeterli çene kemiği kalınlığına sahip olmayan hastalar
  • İleri implant cerrahisine engel herhangi bir sistemik hastalığı bulunan hastalar

All-on-4 Tekniği Nasıl Uygulanır?

İmplant tedavisi için diş hekiminize başvurduğunuzda; hekiminiz ilk olarak 3 boyutlu röntgeninize (dental tomografi) ve ağız içi değerlendirmenize göre tedavinin yol haritasını belirler. Genel sağlığınız, tıbbi geçmişiniz, şikayetleriniz ve beklentileriniz hakkında sorular sorarak tedavi planınızı oluşturur.

All-on-4 tekniğinde ameliyat öncesinde ölçüleriniz alınarak ameliyat sonrası kullanacağınız geçici dişleriniz hazırlanır. Bu sayede ameliyat sonrasında dişsiz kalma mecburiyeti ortadan kalkar.

Ameliyata başlamadan önce anestezi yapılarak implant yerleştirilecek bölgeler uyuşturulur. Daha sonra eğer çekilecek dişleriniz varsa dişler çekilir ve aynı seansta implantlarınız yerleştirilir. All-on-4 tekniğinde çene kemiğinize iki öne iki arkaya olacak şekilde 4 tane implant yerleştirilir. Ön bölgeye yerleştirilen implantlar dik açıyla; arka bölgeye yerleştirilen implantlar ise  açılı şekilde yerleştirilir. Planlamanızın detaylarına bağlı olarak bazı özel durumlarda artı 1 veya 2 implant daha destek olarak kullanılabilir. İşlem sonunda ameliyat öncesinde alınan ölçüye göre hazırlanan geçici protezler implantlara bağlanır. Bu şekilde aynı gün gülüşünüzden hiçbir şey kaybetmeden hatta çok daha güzel bir gülüşle hekiminizin yanından ayrılırsınız. Operasyondan 3 ay sonra da diş etleriniz iyileştikten ve implantınız kemikle sağlam bir bağlantı kurduktan sonra sabit, kalıcı dişleriniz takılır.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci her hastanın genel sağlık durumuna, yaşına, ağız bakımına göre değişmekle birlikte genel olarak 5-7 gün içinde tamamlanır. Gündelik hayatınıza, işe dönebilmeniz için de 2-3 gün yeterli. Bu iyileşmenin en kısa sürede tamamlanması için hastaların dikkat etmesi gereken durumlar var. Bunlar içinde en önemlileri, ağız hijyenine optimum derecede dikkat etmek, ameliyat bölgelerinin hijyenini sağlamak ve bir süre ameliyat bölgelerinde travma yaratmamak için yumuşak beslenmek olarak sıralanabilir.

Operasyon  sonrası, doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmak, her hastaya özel olarak tavsiye edilen bakım uygulamalarını harfiyen yerine getirmek hem tedavinin başarısını hem de sizin konforunuzu arttırır. Ayrıca acısız bir iyileşme süreci geçirmenizi sağlar.

İyileşme süreci boyunca düzenli olarak kontrollerinize gelmeniz ve herhangi bir olumsuzluk durumunda diş hekiminize haber vermeniz bu süreci sağlıklı bir şekilde devam ettirir.

Hemen Randevunuzu Oluşturun, Sizi Arayalım