Senior male dentist drilling tooth to young female patient in dental chair.

Dental İmplant Nedir?

Dental implantlar; genellikle titanyumdan yapılan doğal dokuyu taklit eden, yapay diş  kökleridir. İmplant uygulamaları ile kaybedilen dişlerin yerleri yeniden doldurabilir. Ayrıca implant uygulamaları sayesinde, diş eksikliğine bağlı kaybedilen çiğneme fonksiyonu ve estetik de geri kazanılır. Dişlerimizi kaybettiğimizde, diş kaybına bağlı olarak çene kemiği incelir. Doğal dişleri fonksiyonel ve estetik açıdan taklit eden implantlar; aynı zamanda yerleştirildikleri kemiğin incelmesini önleyerek kemik kalınlığının korunmasına da katkı sağlar.

Dental İmplantın Parçaları Nelerdir?

Dental implantlar 3 parçadan oluşur. İlki kemiğin içinde yer alan, titanyumdan üretilen “implant gövdesi”dir. İkincisi, implant gövdesine yerleştirilen, üst yapı protezi ve implant arasındaki bağlantıyı sağlayan “dayanak (abutment)” tır. Üçüncü parça ise bu dayanağın üzerine uygulanan porselen kaplama ya da protezdir. 

Dental İmplantların Amacı ve Avantajları Nedir?

İmplantlar, insan vücuduyla biyolojik uyumu en fazla olan titanyum materyalinden yapılır. İmplantlar, yerleştirildikleri kemiğin incelmesini önleyerek kemik kalınlığının korunmasını sağlar. Eksik dişlerin yerlerinin doldurulması sırasında geleneksel köprü protezlerindeki gibi komşu dişlerden madde kaldırılmasına gerek olmaz. Bu da komşu dişlere herhangi bir zarar verilmemesi demektir.

İmplantlar, hastalar tarafından takıp çıkartılabilen protezlere alternatif olarak ağız içerisinde sabit dişlerin yapılmasına imkan sunar. Hareketli protezlerin neden olduğu uyum sorunu, kullanım zorluğu, özgüven eksikliği implant destekli sabit protezler sayesinde kolayca elimine edilir. Bazı hastalarda, ciddi derecede kemik kaybı implant destekli sabit protezlerin yapılmasına engel olabilir. Bu gibi durumlarda hareketli protezler implantlarla güçlendirilerek tutuculuk ve uyum problemleri de ortadan kaldırılır. 

Eksik diş boşlukları doldurulmadığı zaman o bölgedeki kemik incelir ve zayıflar. Bu nedenle aynaya baktığınızda yüzünüzde asimetrik bir görüntü oluştuğunu fark edebilirsiniz. İmplantlar yerleştirildikleri kemiğin incelmesini önleyerek yüz simetrisini korur. Diş dizisindeki boşluklar kapatılmadığı sürece ağızdaki dişler o boşluğu kapatma eğiliminde olur. Karşıt çenedeki dişler boşluğa doğru uzayarak, yan dişler de boşluğa doğru yatarak o alanı kapatmaya çalışır. Bunun sonucunda da ağızın tüm dengesi bozulur ve oluşan çapraşıklıklar yüzünden çürük riski artar.

Dental İmplantlar Nasıl Uygulanır?

Dental implant tedavilerinin ilk ve en önemli kısmı planlama aşamasıdır. Günümüzde kullandığımız 3 boyutlu görüntüleme sistemleri (Dental Tomografi) sayesinde yapılacak tedavinin basamakları hassas bir şekilde planlanır. Planlamayı takiben implant cerrahisi alanında deneyimli çene cerrahları tarafından gerçekleştirilir. İmplant operasyonu günümüzde rutin olarak uygulanan basit ve ağrısız bir  işlemdir. İşlem süresi yerleştirilecek implant başına yaklaşık 15 dakikadır.

Dental İmplant İçin Kullanılan Teknikler Nelerdir?

Hastaya ve vakanın planlanmasına göre değişen birçok farklı teknik var. Bunlardan en yaygın olanı; diş çekimini takiben kemiğin iyileşmesi için 1-1.5 ay bekledikten sonra ikinci bir operasyonla implantın çekim boşluğuna yerleştirilmesi. Diğer bir yöntem ise günden güne daha çok tercih edilen, diş çekimini takiben aynı gün implantın yerleştirildiği yöntem olarak sıralanabilir.

İmplant gövdeleri kemik içine yerleştirildikten sonra, implant ve kemik arasındaki bağlantının sağlanması için 1.5-2 ay beklenir. Bu süre zarfında hastalara geçici protezler uygulanır. yeterli süre geçtikten sonra kalıcı protezler uygulanmaya başlanır.

İmplantın Öne Çıkan Avantajları: “Tek seans diş hekimliği”

Geleneksel yöntemde implantın yerleştirilmesinden sonra 1.5- 2 ay beklenir. Bazı vakalarda, bekleme süresi boyunca yapılan geçici protezlerle estetik ve fonksiyon sağlanır. Ama geçici protezlerin yapımı her vakada teknik olarak mümkün olmaz. Ayrıca kullanım açısından da implanta bağlı olmayan bu tür geçici protezler her zaman  çok rahat olmayabilir.

Ama modern diş hekimliği teknikleri bu durumun önüne geçmek için yeni bir konseptle geliyor: “tek seans diş hekimliği”

Diş çekimini takiben aynı gün implantları yerleştiriyoruz ve işlem öncesi alınan ölçüden hazırlanan geçici protezleri ağıza uyguluyoruz. Bu sayede işlemle aynı gün hem yeni dişlerinize kavuşmuş oluyorsunuz hem de bir gün bile dişsiz kalmıyorsunuz. Hem estetik hem de fonksiyon sağlandığı için de 1.5-2 aylık süre hasta açısından çok daha kolay ve konforlu bir şekilde geçiyor. 

Son aşamada ise kemik ve implant arasındaki bağlantı sağlandıktan sonra kalıcı protezlerin yapılmasıyla işlem tamamlanıyor. Ayrıca “tek seans diş hekimliği” konseptinin başka avantajları da var. Yapılan geçici protezler diş etinin şekillendirilmesini sağlıyor ve yapılacak final restorasyonuna rehberlik ediyor. Böylece kalıcı protezlerin yapıldığı aşama hem hasta için hem de doktor için daha rahat oluyor. Bu tip tedaviler alanında deneyimli diş hekimleri ve ekipleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Cerrah, protez uzmanı ve teknisyen oluşan ekip her hasta için hazırlığını en iyi şekilde yapmalıdır.

4-6 aylık iyileşme süreci, 2 adımlı cerrahi, tekrarlanan diş hekimi ziyaretleri ve dişsiz geçen dönemler bu teknik sayesinde yerini tek bir günde yepyeni bir gülüşün yaratılmasına bırakıyor. Hastalar ameliyat günü yeni dişlerine kavuştukları için eskisinden çok daha rahat yemek yiyebiliyorlar. Beslenme eksikliğinden dolayı negatif etkilenen bağışıklık sistemi de bu sayede tekrar toparlanma fırsatı buluyor. En önemlisi de dişsiz kalınan dönemlerin oluşturduğu özgüven eksikliği yerini çok daha pozitif duygulara bırakıyor.

Dental İmplantlar Neden Gereklidir?

  • Komşu dişlerden aşındırma yapmadan eksik dişlerin yerinin doldurulması
  • Diş eksikliğine bağlı ortaya çıkan beslenme problemlerinin ortadan kaldırılması
  • Daha güzel bir gülüş ve daha özgüvenli bir duruş
  • Kemik kaybından dolayı yüzde oluşan asimetrinin önlenmesi
  • Daha dengeli ve güçlü protezlerin yapılması

Dental İmplantlar İçin Kimler Doğru Adaydır?

İmplant tedavisinin uygunluğuna karar verilirken en önemli faktörler hastanın genel sağlık durumu ve çene kemiğinin kalitesi. Bilinen bir sistemik hastalık, düzenli kullanılan ilaçlar varsa diş hekimine bu konularda bilgi verilmeli. İmplantın yerleştirilmesi için gerekli kemik kalınlığının olmadığı durumlarda kemik miktarını arttırmaya yönelik ek cerrahi işlemler uygulanması gerekir. Tedavi öncesi alınan 3 boyutlu röntgenlerin (Dental tomografi) incelenmesi ve yapılan ağız içi muayeneler implant uygulaması için ek bir cerrahi işleme ihtiyacınız olup olmadığı konusunda hekiminizin doğru planlamayı yapmasına olanak sağlar.

İmplant Tedavisi Acılı Bir Uygulama mıdır?

İmplant ameliyatlarından sonra çok az ağrı şikayetleri olması doğal. Ameliyat sırasında kullanılan lokal anestezikler sayesinde hasta işlem sırasında hiç ağrı duymaz. İşlemden kaynaklı çok fazla endişe duyan hastalar için uygulama sedasyon altında da yapılabilir. Operasyon sonrasında görülen hafif ağrı ve şişlikler ağrı kesici ve antibiyotikler yardımıyla çözülebilir.

Vücut İmplantı Reddeder mi? İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

Dental implant uygulamaları doku ya da organ nakli değildir. Yapılan uzun süreli klinik çalışmalar implant uygulamalarının yüksek başarı oranına sahip olduğunu gösteriyor. İyi bir planlama, detaylı ve deneyimli bir cerrahi uygulama uzun ömürlü implantın ilk şartı. İyi bir ağız hijyeni ve düzenli bir şekilde yapılan diş hekimi kontrolleri ile implantların ömür boyu ağızda kalmasını hedefliyoruz.

Dental İmplantların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dental implantların hijyeni, aynı doğal dişler gibi diş fırçası ve diş ipi kullanılarak yapılır. Dental implantlara dikkat etmenin en iyi yolu düzenli diş hekimi kontrollerine gelmek ve diş hekiminin önerdiği hijyen tavsiyelerine uymaktır.

Sigara Kullanmak İmplant Tedavisi Yaptırmaya Engel midir?

Sigara içmek, dental implantlara dolaylı yoldan negatif etki eder.  Sigara içen hastalarda her çeşit cerrahi tedavi sonrası doku iyileşmesinde gecikme olur. Diş hekimleri olarak implant tedavisinin başarısı için sigaranın bırakılmasını ya da en azından azaltılmasını öneriyoruz. Sigara kullanımı implantların ömrünü de negatif yönde etkiler.

Hemen Randevunuzu Oluşturun, Sizi Arayalım