dis-eti-sekillendirme

Diş Eti Şekillendirme İşlemi Nedir? 

“Gummy Smile”, yani güldüğünüz zaman diş etlerinizin çok fazla gözükmesi durumu,  gülüşünüzü negatif yönde etkiler. 

Diş eti şekillendirme işlemi diş etlerinizin sınırını değiştiren kozmetik bir prosedür. Fazla diş eti dokusu alınarak diş eti-diş bağlantısının yeniden şekillendirildiği bu yöntem sayesinde orijinal diş dokusuna dokunmadan yepyeni bir gülüş yaratıyoruz.  

Diş Eti Şekillendirme İşleminin Faydaları Nelerdir? 

Çok basit ve kolay bir dokunuşla gülüşünüz anında değişir. Dişleriniz konuşurken ve gülerken daha görünür olur. Daha estetik, parlak ve beyaz bir gülüşe sahip olursunuz. Pembe estetik olarak adlandırılan bu uygulamalar ile çok daha iyi bir diş eti estetiğiniz olur. 

Diş Eti Şekillendirme İşlemi Nasıl Yapılır? 

İlk olarak dokuya lokal anestezik ajanlar uygulanır. Ardından bistüri ya da dental lazer kullanılarak diş eti sınırı yeniden şekillendirilir.. Operasyon süresi işlemin kapsadığı diş sayısına göre değişkenlik gösterir. 

Diş Eti Şekillendirme İşlemi İçin Hangi Teknikler Kullanılır? 

Geleneksel diş eti şekillendirme operasyonları bistüri ile yapılır. Ama günümüzde gelişen teknoloji sayesinde bu tür cerrahi işlemler için dental lazer de sıklıkla kullanılıyor. Lazer kullanımı sayesinde operasyon bölgesinde daha az kanama olur ve doku daha hızlı iyileşir.  

Diş Eti Şekillendirme İşlemi Neden Gerekli? 

Dişler, çok fazla diş etiyle kaplıysa ve olduklarından daha küçük görünüyorlarsa diş eti şekillendirme işlemi rahat bir şekilde bu durumu çözer. Ayrıca diş eti sınırı çok düzensiz ise, gülümseme sırasında dişlerin biri uzun biri kısa algılanabilir. Bu yüzden diş eti sınırının düzenlenmesi gerekir.  Diş eti şekillendirme işlemi bu problemleri çözerek gülümsemenizin gücünü vurgular ve tüm görüntünüzü değiştirir.  

Diş Eti Şekillendirme İşleminden Önce Ne Yapılır? 

İşlemden önce genel bir diş taşı temizliği yaptırmak sonucu ve iyileşme sürecini olumlu etkiler. Bazı durumlarda cerrah ve estetik diş hekimi diş etlerinin ne kadarının kaldırılacağını belirlemek için işlem öncesinde rehber kalıplar hazırlanmasını ister. Bu rehber kalıplar işlem sonucunda ortaya çıkacak görünümü baştan anlamayı sağlar. 

Diş Eti Şekillendirme İşlemi Sırasında Ne Olur? 

Hastalar işlem sırasında hiçbir şey hissetmez. Bütün işlem lokal anestezi uygulaması ile yapılır. Diş eti sınırının bütünlüğü ve dişlerin istenen boyuta gelip gelmediği kontrol edilerek fazla diş eti uzaklaştırılır. 

Diş Eti Şekillendirme İşleminden Sonra Ne Yapılır? 

İyileşme süreci işlemde kullanılan alete göre değişir. Lazer kullanılarak yapılan operasyonların iyileşme süreci bistüri ile yapılanlara göre çok daha kısa olur. Ameliyattan hemen sonra soğuk/buz uygulaması iyileşmeye yardımcı olur. Hafif şişlik ve ağrı gibi problemler ağrı kesici ile kolayca çözülebilir. İyileşme sürecinin rahat geçmesi için doktorunuzun yemek yeme ve ağız bakımı konusunda önereceği tavsiyelere uymak gerekir.  

Hemen Randevunuzu Oluşturun, Sizi Arayalım