The dentist is holding dentures in his hands. Dental prosthesis in the hands of the doctor close-up. Front view of complete denture. Dentistry conceptual photo. Prosthetic dentistry. False teeth

Gülüş Tasarımı Nedir?

Güzel bir gülümseme sahip olacağınız en mükemmel şey. Parlayan gülüşünüz olmadan kendinizi çekici hissedemezsiniz. Kendinizi daha özgüvenli hissetmeniz için ihtiyacınız olan tek şey inci gibi parlayan, bembeyaz bir gülüş. Güzel bir gülümseme ile çok daha genç ve sağlıklı görüneceksiniz. “Gülüş tasarımı”; hastaların gülümsemesini, görünümünü, çiğneme ve konuşma fonksiyonunu genel olarak düzeltmeyi amaçlayan kapsamlı tedaviler bütünüdür.

Gülüş tasarımı sonucunda ortaya çıkan sonuç estetik olduğu kadar fonksiyonel açıdan da sürdürülebilir olmalı. Planlama, doğru malzeme seçimi ve yapılacak restorasyonun kalitesi uzun süreli estetik ve sağlamlığı belirleyen faktörler. Fonksiyon sırasında hastada ağrı oluşturmayan, uzun yıllar beyazlığını, parlaklığını ve sağlamlığını koruyan dişler başarılı bir gülüş tasarımı anlamına gelir.

Gülüş Tasarımının Avantajları Nelerdir?

Gülüşünüzün ve tüm dişlerinizin kapsamlı ve kişiye özel bir şekilde değerlendirilmesi işlem sonunda tatmin edici sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. Dişleriniz yeterince beyaz ve düzgün değilse, sağlıklı diş etlerine sahip değilseniz bütün bu durumların hepsi ancak kapsamlı bir gülüş tasarımı çalışmasıyla düzeltilebilir.

Gülüşünüzden estetik anlamda mutlu olmamanız birçok farklı faktöre ve probleme bağlıdır. En iyi sonuç için bu durumlar tek tek ele alınır; gerekirse her biri için farklı teknikler uygulanarak çözüme kavuşturulur.

Yaşlandıkça gülüşünüzde birçok değişiklik olur. Aşınmaya bağlı olarak dişlerin boyutları kısalıp küçüldüğü için dişler daha çapraşık ve koyu renkli gözükebilir. Bu sırada üst dişleriniz yerine alt dişleriniz daha görünür olmaya başlayabilir. Bu da sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir. Dişlerin dikey yönde boyutları kısaldığı için dudaklarınız daha sarkık gözükür. Ayrıca aşınma sebebiyle düzleşen diş yüzeyleri etkin bir çiğneme  gerçekleştiremez.

Eksiksiz bir gülüş tasarımı sadece estetik anlamına gelmez. Aynı zamanda ısırma, çiğneme, düzgün konuşma fonksiyonlarınızı yerine getirerek azalmış hayat kalitenizi ve genel sağlık durumunuzu arttırır.

Diş dizisinin restorasyonu, daha stabil bir çiğneme fonksiyonu sağlayarak çene eklemine aşırı kuvvet uygulanmasını da engeller. Bu sayede çene ekleminde oluşabilecek rahatsızlıkların riski azaltılır. Bütün bu problemler gülüş tasarımı konusunda deneyimli bir uzman ekip sayesinde çözülebilir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Standart bir gülüş tasarımı uygulama paketi yoktur. Hastanın ihtiyaçlarına, isteklerine, yaşına, cinsiyetine, ağızdaki dişlerin mevcut durumuna göre kişiye özel tedavi planları hazırlanır. Yapılan planlama sonucunda hangi tedavi yöntemlerinin kullanılacağı belirlenir ve tedavi basamakları bu plana bağlı kalarak gerçekleştirilir. Planlamadan sonra mock-up denilen, restorasyonun final görüntüsü hakkında hekime ve hastaya fikir veren taslak modeller gülüş tasarımı için kullanılan dijital programlarda sanal olarak hazırlanır.

Gülüş tasarımı için birçok tedavi yöntemi kombine şekilde kullanılabilir.

  •  Beyazlatma
  •  Dental Veneerler
  •  Dental Kuronlar
  •  İmplantlar
  •  Diş Eti Şekillendirme

Basit vakalarda küçük dokunuşlarla harika sonuçlar yaratılabilir. Vakanın zorluğuna göre kullanılan tekniklerin sayısı artış gösterir.

Kimler Gülüş Tasarımı Yapılması İçin Uygun Adaylardır?

Gülüşünden memnun olmayan herkes gülüş tasarımı için doğru adaydır. Gülüşüyle ilgili daha genç yaşlarda değişiklik yapmak isteyen hastalar yaşlanmanın olumsuz etkileriyle karşılaşmadıklarından bu tip tedaviler için daha uygun adaylardır.

Gülüş Tasarımının Yapılması Ne Kadar Sürer?

Planlanan yol haritasına göre değişkenlik göstermekle birlikte planlamadan itibaren ortalama 8-10 gün sürer.

Gülüş Tasarımı İçin Uygulanacak Tedavilerden Önce Ne Yapılır?

Planlama sürecinde hastayı doğru bir şekilde dinlemek, isteklerini anlamak başlangıç noktasının anahtarı. Planlama aşamasında hastaların fotoğraflarla, videolarla ve radyografik görüntülerle detaylı analizi yapılır.

Tedaviye başlanmadan önce hastaların mevcut durumunun görülebilmesi ve final restorasyonlarının taslaklarının hazırlanabilmesi için ağızdan alınan ölçülerle çalışma modelleri üretilir. Bu çalışma modellerinin üzerinde hazırlanan ve mock-up olarak adlandırılan taslak modeller dişlerin üzerine yerleştirilir. Bu sayede hasta final restorasyonunun nasıl gözükeceği ile ilgili fikir sahibi olur.

Gülüş Tasarımı Uygulaması Sırasında Ne Olur?

Bütün işlemler lokal anestezi altında acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir. Eğer dişlerden madde kaldırılacaksa işlem sonrasında hastaya geçici restorasyonlar uygulanır. Bu sayede hastalar tüm tedavi süreci boyunca yemek yeme, konuşma ve estetik anlamında bir problem yaşamaz.

Gülüş Tasarımı İşlemlerinden Sonra Ne Yapmak Gerekir?

Her gülüş tasarımı hastası için işlem sonrası alışma süreci farklı geçer. Bu dönemde en önemlisi doktorunuzun tavsiyelerine uymak. Biz gülüşünüzü baştan yaratırken, sizin de buna adapte olmanız biraz zaman alır. Rutin diş hekimi kontrollerine gelmeniz, düzenli diş fırçası ve diş ipi kullanmanız yeni gülüşünüze iyi bakmanın en iyi yolu.

Hemen Randevunuzu Oluşturun, Sizi Arayalım