hassas-disler

Diş Hassasiyeti Nedir?

Tatlı yediğinizde ya da çok soğuk-sıcak gıdalar tükettiğinizde dişlerinizde sızlama hissediyor musunuz? Bu sızlamalar gittikçe katlanılmaz oluyor mu? Eğer iki soruya da cevabınız evet ise diş hassasiyeti sorunu yaşıyorsunuz.

Peki, diş hassasiyeti neden olur? Diş hassasiyeti genellikle dentinin açığa çıkmasından kaynaklanır. Normalde dişler, içerisinde sinir hücresi bulunmayan sert mine dokusu ile kaplıdır. Diş minesi, içerisinde sinir hücresi bulundurmadığı için soğuk-sıcak değişimlerinden, şekerli gıdalardan etkilenmez. Dişin iç kısmında ise sinir lifleri bulunur. Yapılan araştırmalara göre dişlerin iç tabakası (dentin) açığa çıktığında sinir lifleri uyarılır ve dişlerde hassasiyet oluşur.

Dentin Neden Açığa Çıkar?

Dişlerin iç tabakası, yani dentin dokusunun açığa çıkmasının çok farklı sebepleri var. Diş eti çekilmesi bu sebeplerin başında gelir. Sert fırçalamaya bağlı olarak özellikle ince diş eti tipine sahip bireylerde diş eti çekilmesi riski yüksek. Ağız hijyeni kötü olan hastalarda, diş eti enfeksiyonu nedeniyle de diş eti çekilmesi görülür. Diş etinin çekilmesi sonucunda dişlerin kök yüzeyleri açığa çıkar. Böylece dişlerin iç kısmında yer alan sinir uçları dışarıya açık hale gelir ve hastada hassasiyet şikayetleri görülür.

Sert fırçalama, diş eti çekilmesine sebep olduğu gibi aynı zamanda diş minesinde aşınmalara sebep olur. Minenin ortadan kalkması sonucu dentin/sinir uçları açığa çıkar ve dişte hassasiyet meydana gelir.

Tedavisi ihmal edilen diş çürükleri de zamanla ilerleyerek diş hassasiyetine sebep olur. Ayrıca tedavi edilmeyen çürükler ilerleyerek hastanın dayanılmaz ağrılar duymasına ve dişin kaybına zemin hazırlar.

Bruksizm yani diş sıkmak, dişler üzerinde oluşturdukları stres yüzünden mine de çatlaklara ve kırılmalara sebep olabilir. Bunun sonucunda da sinir uçları açığa çıkar.

Diş hassasiyetinin bir başka sebebi de dişlerde meydana gelen erozyon (aşınma). Erozyon, diş minesinin asit varlığında kimyasal olarak çözünmesi demek. Bu asitlerin kaynağı reflü, kusma gibi durumlar, tüketilen asitli içecekler, meyveler veya yiyecekler olabilir. Erozyon sebebiyle diş minesinin ortadan kalkmasıyla dentin açığa çıkar ve dış uyaranlara savunmasız hale gelir.

Diş tedavileri sonrasında da dişlerde hassasiyet oluşabilir. İlerlemiş çürüklerin tedavisinde çürük dişin derinlerine doğru iniyorsa diş hekiminiz dolgu malzemesinin altına hassasiyet giderici bir malzeme uygulayarak hassasiyetin önüne geçmeye çalışır. Buna rağmen tedavi sonrası oluşan hassasiyetin geçmesi bir iki haftaya kadar uzayabilir. İnatçı durumlarda kanal tedavisi ile sorun çözülür. Dişlere uygulanan beyazlatma işleminden sonra dişlerde geçici hassasiyet oluşabilir. Bu hassasiyet doktorunuzun size reçete edeceği bir ağrı kesici yardımıyla kontrol altına alınabilen geçici bir hassasiyettir.

Tedavi

Diş hassasiyetinin tedavisi hassasiyet nedenine göre çeşitli yöntemlerle yapılır. Diş hekiminiz yaptığı muayeneden sonra hassasiyetin sebebini belirleyerek ona göre bir tedavi planı oluşturur. Klinikte uygulanacak dolgu veya aşınmış bölgeleri kapatacak özel ajanlar ile sorun giderilebilir. Piyasada satılan diş macunları 1500 ppm değerinde florür içerir. Diş hekiminiz gerekli durumlarda 5000 ppm florür içeren diş macunları reçete ederek dentin kanallarının tıkanmasını ve aşınmış mine yüzeyinin güçlendirilmesini amaçlayan tedavi yöntemini seçebilir.

Muayenehane ortamında diş yüzeylerine florür içeren vernikler uygulayabilir. Yapılan klinik çalışmalar diyot lazer kullanımının uygulanan florürlü verniklerin etkinliğini arttırdığını gösteriyor.

Diş hassasiyetinin bir başka tedavi yöntemi de kaybolmuş mine dokusunun yeri doldurularak dentin yüzeyinin ağız ortamıyla ilişkisinin kesilmesi. Bunun için dolgu malzemeleri kullanılarak restoratif tedaviler yapılabilir.

Diş hassasiyeti hastaların acı eşiğine, yaşına, açığa çıkan dentin yüzeyine, dişlerin genetik olarak kimyasal yapısına göre hastalarda değişken derecelerde rahatsızlık oluşturabilir. İhtiyacınız olduğunda diş hekiminizi ziyaret etmekten çekinmeyin; hekiminiz sizin için en doğru tedavi yöntemini belirleyerek tedavinizi gerçekleştirir.

Hemen Randevunuzu Oluşturun, Sizi Arayalım